Nawiązując do poprzedniego posta i do obietnicy w sprawie zegara na rokitnickim ratuszu zamieszczam poniżej takie oto zdjęcie :)
![]() |
Rokitnica widok na Ratusz, gospodę i szkołę (źródło: www.bytom.webd.pl) |
Biorąc pod uwagę widokówkę z poprzedniego wpisu i zdjęcie powyżej wniosek wysnuwa się sam z siebie: zegar wstawiono po 1936 r. :) Do kwestii zegara jeszcze wrócę - ale to dopiero wtedy jak będzie trochę cieplej na dworze :]
Na uwagę zasługuję fakt budynku po prawej stronie zdjęcia. Była to duża gospoda, która zakończyła swój żywot w okolicach stycznia 1945 r. - zapewne nie jeden z Was domyśla się dlaczego...
Poza tym mieliśmy połączenie tramwajowe. Miedzy budynkami widać tramwaj, który właśnie wraca (lub dopiero jedzie) z (lub do) kierunku Stolarzowic (podobno kończył swój bieg przy tamtejszym kościele). Nieopodal budynku, w którym aktualnie mieści się przychodnia weterynaryjna znajdował się przystanek tramwajowy, z którego można było pojechać zarówno w kierunku wspomnianych Stolarzowic, jak i Bytomia czy Wieszowy :)
No i ostatnia może rzecz to wybrukowana droga - można spokojnie przypuścić, że po 1945 r. wylano na granitowe kostki asfalt. Nie wiem ilu z Was zauważyło, ale na dzisiejszej Krakowskiej nie ma ani jednej dziury (no może poza jedną, w która udaje mi się prawie zawsze wjechać, gdy jadę w kierunku Waldhof'u na przeciw kapliczki)... hmmm fenomen jakiś? Albo po prostu kiedyś wiedziano jak należy budować solidne drogi nie tylko na lata, ale na dziesięciolecia :)
Darek... kostka na krzyżówce przy pętli autobusowej była do połowy lat 90-tych...
OdpowiedzUsuńPoza tym tramwaj jeździł też do Mikulczyc "estakadą" za przedszkolem na górce.
Kostki do połowy 90-tych lat nie pamiętam :) a tramwaj jeździł do Mikulczyc, ale wybudowano go po 1950 roku :)
Usuń"Jada na zolyty banom do Stolarzowic"- ten zwrot pamięta dziś już tylko starsze pokolenie mieszkańców Rokitnicy. Bana bo tak się po śląsku mówi na tramwaj jeździła niegdyś przez Rokitnicę. 1-szego maja obchodziliśmy 28 rocznicę likwidacji "rokitnickiego tramwaju".
OdpowiedzUsuńOd 1928 roku funkcjonowały trzy linie tramwajowe 31- Bytom - Rokitnica - Wieszowa ; 32- Bytom - Rokitnica - Stolarzowice oraz kursująca do 1968 roku linia nr 33 relacji Rokitnica- Mikulczyce. Zawieszenie kursów linii 31 i 32 nastąpiło 1 maja 1983 roku, kilka lat później podjęto decyzję o likwidacji linii. Powodem zawieszenia kursów była budowa wiaduktu w dzielnicy Bytomia- Karbiu, ze względów finansowych linia nigdy nie została przywrócona do kursowania. Na początku lat 90 nastąpiła rozbiórka torów i infrastruktury po byłej linii tramwajowej, w niektórych miejscach możemy jeszcze zobaczyć elementy torów i podkładów. Ze względu na ogromne koszty budowy linii tramwajowych nigdy nie podjęto tematu przywrócenia kursów tramwajowych w dzielnicy Rokitnica.
http://www.rokitnica.net/grafika/news/maxi/tramwaj_rokitnia.jpeg
(na zdjęciu linia tramwajowa nr 32 - kursująca przez Rokitnicę- zlikwidowana 1 maja 1983 roku)
Zapożyczone z forum rokitnica.net
też na to forum często zaglądam ;)
UsuńPolecam również...
OdpowiedzUsuńhttp://goofy601.bikestats.pl/649396,W-holdzie-linii-33.html
hmm ciekawe gdzie zrobili to ujęcie ;)
UsuńCoś jeszcze specjalnie dla Ciebie... Stara pocztówka ze zdjęciem chyba ze skrzyżowania dzisiejszej Nyskiej i Krakowskiej
OdpowiedzUsuńhttp://www.vogel-soya.de/bilder/Rokittnitz_Siedlung.jpg
thx, też się na tą fotkę już natknąłem ;)
UsuńCześć,
OdpowiedzUsuńfundamenty tej gospody po lewej :P stronie zdjęcia są nadal widoczne. Jest to murek między ulicą a parkiem zaraz obok torowiska.
No Supper to wszystko sie zgadza !!! Martin z Martinau/OS ;-) kiu@arcor.de Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDzięki za fajny blog z ochota delektuje się informacjami zawartymi oraz zamieszczonymi fotografiami .
OdpowiedzUsuńCzy ten budynek vis a vis ratusza w takiej samej formie przerwał? Widać jak bardzo się zmieniła Rokitnica.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
"Przerwał" rozumiem, że miałeś na myśli "przetrwał" ;) a co do budynku vis a vis ratusza (przynajmniej jeśli chodzi o zdjęcie) to była tam restauracja - z tego co pamiętam (z relacji babci) to Ruskie ją spalili w 1945... długo obok szaletów wybudowanych w tym miejscu było zejście do piwnicy (najprawdop. tego lokalu).
Usuń